21°C
Rize HAVA DURUMU21°C Kuvvetli Sağanak
İLETİŞİM telefon numarası
SON DUYURULAR

Etkinlikler

Çayeli Lisesi Mezunları Derneği

9 Haziran 2010 Hıdiv Kasrı “büyük buluşma” gecesi

- +

9 Haziran 2010 Çarşamba akşamı Çayeli Lisesi Mezunları Derneği tarafından Hıdiv Kasrı’nda düzenlenen  ‘’Eski dostları, sıra arkadaşlarını buluşturma yemeği’ etkinliğine iş, siyaset, sanat, spor ve akademi dünyasından  katılım oldukça yüksek oldu.Saraylara layık  bu büyük buluşmada herkesimden ve her yaş grubundan katılımın olması  geceyi bir başka anlamlı kıldı

FOTOĞRAFLAR

ÇAYELİ LİSESİ MEZUNLARI BOĞAZI’I İNLETTİ

Çayeli Lisesi Mezunları Derneği’nin Hıdiv Kasrı’nda düzenlediği ‘’Eski dostları, sıra arkadaşlarını buluşturma yemeği’  dünya incisi İstanbul ve onun harika boğazının sırtlarına yakışır bir şekilde muhteşem oldu. Geceye  iş, siyaset, sanat, spor ve akademi dünyasından  katılım oldukça yüksek oldu. Muhteşem bir kalabalık vardı. Tahminen 700 ün üzerinde bir katılım oldu. Bahçeye davetliler sığmadı, Hıdiv kasrı Çayeli Lisesi Mezunları ile dolup taştı.

Çayeli Lisesi Mezunları Derneği yoluna emin adımlarla devam ederken adından da özgüyle söz ettiriyor. Kurulduğundan bu yana birçok başarılı organizasyon gerçekleştiren Dernek, dün gecede hani derler ya ‘’Yine yaptı yapacağını’’ sözünü çağrıştırırcasına hedefi tam on ikiden vurarak gönülleri bir kez daha fethetti. Hıdiv Kasrı’na gittiğinizde daha kapıdan içeri girmeden bol oksijenli bir ortamın mis gibi kokusunun  ciğerlerinize dolduğunu hissediyorsunuz. Adımlarınızı sıklaştırıp ilerlediğinizde geniş bahçe, değişik ağaçlarla bezenmiş bir ortam ister istemez sizi hayal dünyasına taşıyor. Karşınızda son kısma geldiğinizde ise ihtişamı ile dimdik ayakta duran  ve buram buram tarih kokan Hıdiv Kasrı’nı  görürsünüz.İşte burada sözün bittiği yerde olduğumuzu anlıyoruz.Daha girişte davetlileri çok sıcak bir şekilde karşılayan Dernek görevlilerinin harıl harıl karınca misali çalışmalarını bir o yana bir bu yana koşuşturmalarından ne kadar gönülden ve karşılıksız bir sevda ile yaptıklarını anlamamıza yetti de arttı bile.Düşünün;  bir dernek  bu kadar özveri ile çalışıyor ve düzenlediği organizasyonlar büyük bir yankı ile ses getiriyor. Burada emeği geçenler öpülesi insanlar olsa gerek. Sahne düzeni ve onu tamamlayan ses düzeni ‘’İşte saray, işte muhteşem seçkin topluluk’’ dedirten cinsten bir kombinasyon gibi idi.Bu geceye gelmeyenler çok şey kaçırdı çok.

Saraylara layık  bu büyük buluşmada herkesimden ve her yaş grubundan katılımın olması  geceyi bir başka anlamlı kıldı. Dile kolay 30,40 hatta 50 ve üstü yıl birbirlerini hiç görmeyen veya çok yıllar önce de olsa bir iki kez gören mezunların birbiriyle kucaklaşması, kaynaşması görülmeye değerdi. Tatlı şaşkınlıklar da yaşandı. Aynı sınıflarda okuyan arkadaşların bir kısmı birbirlerini tanıyamadılar. Bizler önceden hepsiyle görüştüğümüz için yardımcı olduk ve onları yeniden tanıştırdık. Hafızalarımızdan silinmeye yüz tutmuş o eski yıllara ait anılarımız, iyi kötü günlerimiz tekrar gündeme gelerek; o eski zamanlardaki heyecanımız ile tekrar canlandı.Bazılarımız çocukları hatta torunları ile gelerek geceyi geçmişten günümüze canlı tarih süreci gibi  yaşamamıza vesile oldular.İşte böyle olur Çayeli İnsanının birlikteliği, karşılıksız olarak birbirini destekleyerek yoluna emin adımlarla ilerlemesi böyle olur çünkü biz Çayeliliyiz.Hafızalarımızdan uzun yıllar silinmeyeceğe benzeyen bu büyük görkemli buluşma  yeni buluşmaların özlemi ile tutuşan bizleri daha şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile. Anlat evlat anlat; ne kadar anlatsak da bu organizasyonu  anlatacak ne kelimeler ne de o kelimeleri içeriğinde barındıran sözlükler bulunur. İşte böyle dostlar; hadi ne duruyorsunuz bu özverili çalışmayı 2010 Avrupa Kültür Başkenti gibi dünya incisi olan İstanbul’da  hemen sarayda düzenleyen  bu yönetim kurulundaki arkadaşları alkışlayalım.Gerçi onlar alkıştan çok daha fazlasını hak ettiler ama şimdilik alkış sesleri ile yetinsinler.Kendilerini çok yakından tanıma fırsatım olduğu için biliyorum’’Bize tatlı bir gülümseme yeter’’ diyeceklerini adım gibi hissediyorum. Evet arkadaşlar sizlere tebrikler, tebrikler ve de MAŞALLAH.

Çayeli Lisesi Mezunları Derneği’nin bu kıskanılacak derecede mükemmel geçen gecesinde davetliler 1930’lu yıllardan başlayan Çayeli Eğitim hayatını resimleyen tarihin tozlu raflarından çıkarılıp getirilen ve onlarla slayt gösterimi olarak sunusu yapılan bu çalışma oldukça beğeni kazanarak davetlilerden büyük alkış aldı.Davetliler arasında bulunanlardan 70-80 sene öncesini hatırlayanların olması ve o resimdekileri tanıtması geçmiş tarihi yeniden bizlere canlı olarak yaşatmasını sağladı.Evet bu da bize gecenin süprizleri olarak yansıdı.

1980 yılı öncesi Çayeli Lisesi’nin yetiştirdiği iş, siyaset, burakrasi ve eğitim alanlarında başarışı olmuş mezunlara plaket verildi. Plaket alan isler;Halil İbrahim Tüysüz, Prof.Dr.Beyhan Tüysüz, Prof.Dr.Ercüment Çolak, Burhan Karaloğlu, Fikri Tüysüz, Dişhekimi Cengiz Morgil, Dr.İsmail Kuru, Zeliha Şerifoğlu, Gülden Filiz Tüysüz, Osman Metin Saroğlu, İsmail Hakkı Sukas, Yusuf Kurçenli, Sonay Tatlıparmak, Halit Reşat Sarı, Mehmet Salih Sol, Behin Sabuncu, Sengül Taviloğlu, İsmail Hakkı Temel, Mehmet Şenkal, Neşet Güneli, Mustafa Yağcı, Namık Şişman. Plaket alanlar ve verenler kısaca duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

1980 den sonra Lisemizde görev yapan Müzik Öğretmeni Osman ÖZTÜRK Öğretmenimiz birbirinden güzel türküleri ile geceye renk kattı.Tabii ki Karadenizlilerin gecesi özellikle de biz Çayeli’lerin gecesi olur da horon olmaz mı? Bizim olmazsa olmazı olan ve enerjimizi, kıvrak zekamızı yansıtan horon halkası kuruluverdi hemen oracıkta.Horona koşarak gelenlerin heyecanı, oynarken oluşan coşku, adetlerimizde olan ve düğünlerimizde çağrışım yapılan’’ENİŞTTTTTEEEEEEEEEEE’’ sözünü  hep bir ağızdan haykırış İstanbul Boğazı’nı inletti. İstanbul İstanbul olalı böyle coşkulu, ortak paydada karşılıksız birleşen  dünü bugünü tarihten gelen bir süzgeçle birleştiren bir başka  etkinlik daha görmemiştir sanırım.

Çayeli Lisesi Mezunları Derneği’nin çok başarılı bir organizasyon yapısı içinde çok iyi hazırlanarak gerçekleştirilen ‘’Eski dostları, sıra arkadaşlarını buluşturma yemeği bir yemekten öte çok büyük manevi değerleri olan değerleri birleştirmesi bakımından  dönüm noktası teşkil ederek gelecek nesillere ve etkinliklere çok güzel bir örnek teşkil edeceği bir gerçektir.Bu gecenin hiç bitmesini istemeyen biz katılımcılar program saatimiz dolmasına rağmen bu muhteşem ortamdan ayrılmayı hiç düşünmüyorduk bile.Ama ayrılık vakti her başlangıcın bir sonu olduğu doğa kanunu gereği yine gelmişti. İstemeye istemeye birbirlerimize iyi dilek ve tekrar buluşma temennilerimizde bulunarak ayrıldık. Bu ayrılığın tekrar taze ve kısa süreli buluşmalarla yenilenmesini de unutmadık tabii.

Haber: Rıza KAMİL

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.