21°C
Rize HAVA DURUMU21°C Kuvvetli Sağanak
İLETİŞİM telefon numarası
SON DUYURULAR

Köşe Yazıları

Çayeli Lisesi Mezunları Derneği

Deprem Gerçeği

- +

114

Ülkemiz topraklarının % 92’sı, nüfuzumuzun % 98’i deprem kuşağında yer almaktadır.  Türkiye genelinde 20 Milyon civarında tahmin edilen bina stoğunun % 67’si ruhsatsız ve kaçak yapılardan oluşmaktadır. Bununla birlikte 20 Milyon tahmin edilen bina stoğunun %40’ının yenilenmesi veya onarılması gerekmektedir. Türkiye Geneli beton basınç dayanım ortalaması 10 Mpa’dır.

İstanbul’daki yapı stoğu yaklaşık 1 milyon civarındadır, bu binaların %40’ı mühendislik hizmeti alınmadan yapılmıştır ve beton basınç dayanım ortalaması 10 Mpa’dır.

Türkiye’deki tablo, mühendislik hizmetleri açısından vahim, can ve mal güvenliği açısından kritik seviyeyi aşmış durumdadır. Beton dayanımları literatürde yer alan en alt sınırın da altındadır.

Dünya Haritası’nda kırmızı ile gösterilen yerler, Deprem’in risk arzettiği alanlardır.  Dünya’nın stres biriktirdiği bir bölgede yaşıyoruz, deprem gerçeği ile yüzleşmek için can ve mal kayıplarını tekrar tekrar yaşamak zorunda kalmamalıyız. Toplum olarak duyarlı olmalı, Deprem’in günün birinde kapımızı çalacağını bilmeli ve hazırlığımızı yapmalıyız. Deprem öldürmez, bilinçsizlik öldürür.

Hasan Ali Mahrebel
İnş. Y. Müh.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.